Masz pytania?+48223072892

Dlaczego sznurowadła same się rozwiązują?

2017-08-05

Oliver OReilly próbował nauczyć córkę sztuki samodzielnego zawiązywania sznurowadeł i przy okazji zadał sobie pytanie: dlaczego czasem sznurowadła same się rozwiązują? Po sprawdzeniu w Internecie zrozumiał, że na razie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie? Wobec tego, wyzwanie zostało podjęte, jak twierdzi nature.com.

Inżynier mechaniki O.O'Reilly z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) zainteresował tym pytaniem również dwóch swoich kolegów. To może zaskoczyć, lecz z tak prostego pytania powstał cały traktat naukowy, który został opublikowany w renomowanym piśmie naukowym Proceedings of the Royal Society A. Naukowcy odkryli, że przyczyną rozwiązywania się sznurówek jest gwałtowne oddziaływanie wielu sił na węzeł, które doprowadza do rozciągania się węzła.

Naukowcy spodziewali się, że proces rozwiązywania się jest stopniowym, równomiernym procesem. Jednak spowolnione nagranie z bieżni pokazało, że rozwiązanie węzła następuje gwałtownie w ciągu jednego lub dwóch kroków. W celu wyjaśnienia tego zjawiska O.O'Reilly i koledzy postanowili umieścić na butach akcelerometr, który miał dokonać pomiaru działających na węzeł sił. Badacze ustalili, że w chwili uderzenia stopy o ziemię i następującego przyśpieszenia na węzeł działa siła nawet 7 g siła porównywalna z siłą działającą na powracającego na Ziemię lądownika Apollo.

Późniejsze eksperymenty wykazały, że samo machanie nogą bez stawiania kroku nie powoduje rozwiązywania się węzła. Dlatego stwierdzono, że rozwiązywanie się węzłów powoduje kombinacja dwóch różnych czynników: powtarzalne uderzenia stopy o podłoże luzują zaciśnięte w węźle sznurówki, zaś wahadłowy ruch nogi potęguje prawdopodobieństwo ich rozwiązania.